Yönetilebilir Responsive Web Tasarımı

Responsive web tasarım; bilgisayar, tablet ve tüm mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan, site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturmasıyla kullanıcıya her platformda rahat bir gezinme sağlayan web tasarımlarıdır.

2010 yılında web tasarımcısı ve geliştiricisi Ethan Marcotte responsive web tasarımın adını koydu ve responsive web design kelimelerinin kısaltması olan RWD'yi kendi yazdığı bir makalede kullandı. 2011 yılında ise yine kendi yazdığı Responsive Web Design adlı kitapta bu tekniğin teoride ve pratikte nasıl kullanılacağını açıkladı.

Responsive tasarım, standart tasarıma göre daha avantajlı gibi görünse de bazı dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi standart tasarımlarda yapılabilen bazı tasarımların responsive tasarıma uyarlanamamasıdır. Ayrıca responsive sitelerin görünümleri standart tasarımlara göre daha basit ve sadedir.

Günümüzde mobil ve tablet cihazların çok etkin ve yaygın kullanılmasına paralel olarak responsive web tasarımına olan ihtiyaç ve talepte artmaktadır.